- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Chwała Żołnierzom Wyklętym

  • zdjęcie: www.um.kepno.pl
    zdjęcie: www.um.kepno.pl
  • zdjęcie: www.um.kepno.pl
    zdjęcie: www.um.kepno.pl
  • zdjęcie: www.um.kepno.pl
    zdjęcie: www.um.kepno.pl
W piątek, 1 marca 2013 r. w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” pod tablicą „W Hołdzie Ofiarom Zbrodni Urzędu Bezpieczeństwa, Popełnionych w Byłym Więzieniu Kępińskim w latach 1945-1946” na ulicy Sienkiewicza złożone zostały wiązanki kwiatów

Wiązanki kwiatów złożone zostały przez Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Kępno Andrzeja Tyrę, Starostę Kępińskiego Włodzimierza Mazurkiewicza, Wicestarostę Ryszarda Dachowskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Kępińskiego Wiktora Gruszkę, a także delegację Spółki „Administracja Domów Miejskich – Kępno” z Prezesem Władysławem Garbińskim na czele.

Przypomnijmy, iż Sejm 4 lutego 2011 roku uchwalił Ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
„W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu...” – tak brzmi początek preambuły Ustawy.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia walki i ofiary żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku. Uzasadnienie projektu ustawy brzmiało: „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.”

www.um.kepno.pl
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama