- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Dorobek kulturowy Ziemi Trzcinickiej

30 września 2014 r. w Trzcinicy odbyło się podsumowanie projektu realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Trzcinicy pn. „Promocja kultury lokalnej - wydanie książki i spotkanie ukazujące dorobek kulturowy Ziemi Trzcinickiej”

Drodzy Czytelnicy i Mieszkańcy w Wasze ręce oddaję kolejne już wydawnictwo Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy – kronikę ukazującą wybrane wydarzenia kulturalne z naszej gminy. Nasze życie umiejscowione jest w czasie, który nieubłagalnie przemija. „Czas upływa bezpowrotnie” – pisał starożytny poeta łaciński. Już tak niewiele z wydarzeń, w których uczestniczymy, zostało w okruchach pamięci naszych mieszkańców. Zmieniły się twarze, wydoroślały dzieci, niektórzy odeszli… Poranna, pusta karta naszego życia, wieczorem spisana po brzegi, po miesiącu staje się zapomnianą kartką z kalendarza” – czytamy we wstępie publikacji regionalnej „Kronika wydarzeń kulturalnych na Ziemi Trzcinickiej”, opracowanej przez Renatę Gość, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.

Na spotkanie do Restauracji „Centrum” w Trzcinicy przybyło ok. 100 zaproszonych gości i mieszkańców gminy Trzcinica. Swoją obecnością uroczystość uświetnili: Włodzimierz Mazurkiewicz – Starosta Kępiński, Grzegorz Hadzik – wójt gminy Trzcinica, ks. kan. Sławomir Nowak – kustosz Sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej, ks. dziekan Wiesław Cieplik – proboszcz parafii Trzcinica, dyrektorzy bibliotek publicznych z terenu powiatu kępińskiego: Edyta Lesiak, Ewa Jędrysiak, Ewa Walków, radni Rady Gminy Trzcinica, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych z terenu gminy Trzcinica, przedstawiciele stowarzyszeń działających na terenie gminy Trzcinica, sołtysi sołectw z terenu gminy, czytelnicy biblioteki i mieszkańcy gminy.

Spotkanie regionalne rozpoczęły swym występem chóry szkolne działające przy Zespole Szkół w Trzcinicy (pod dyrekcją Renaty Adamskiej) oraz przy Zespole Szkół w Laskach (pod dyrekcją Danuty Wieczorek). Uczestnicy spotkania mogli również wysłuchać prelekcji regionalnych: Łukasza Kamińskiego nt. kształtowania się wyznań religijnych na terenie gminy Trzcinica w XIX i XX w. Maria Woźnica dokonała omówienia stowarzyszeń działających w okresie międzywojennym na terenie gminy Trzcinica. Natomiast Paweł Trzęsicki zaprezentował wydawnictwa regionalne wydane na terenie gminy Trzcinica.

Podczas uroczystości została zaprezentowana publikacja regionalna „Kronika wydarzeń kulturalnych na Ziemi Trzcinickiej”, ukazująca dziedzictwo kulturowe, historyczne i religijne naszej „małej Ojczyzny”. W publikacji, zgodnie z założeniami realizowanego projektu, zamieszczono informacje i fotografie znajdujące się w zbiorach biblioteki, a otrzymane od Urzędu Gminy Trzcinica, Towarzystwa Przyjaciół Lasek LUKUS, Towarzystwa Społecznego „Tilia”, kronik parafialnych z Parafii Trzcinica. Wyrazy podziękowania za materiały udostępnione do kroniki otrzymali: Grzegorz Hadzik – wójt gminy, Paweł Trzęsicki – prezes TPL LUKUS, ks. Wiesław Cieplik, ks. kan. Sławomir Nowak, jak również Justyna Muszalska i Tomasz Gatner oraz Bożena Henczyca – prezes TS TILIA. Podczas spotkania zaprezentowano również okolicznościową pocztówkę.

Projekt „Promocja kultury lokalnej – wydanie książki i spotkanie ukazujące dorobek kulturowy Ziemi Trzcinickiej” został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach dofinansowania z zakresu małych projektów w działaniu 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2014.
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
xx

2014-10-07 05:05

gratulacje impreza na najwyszym poziomie niech inni sie ucza kronika przepiekna goscie znakomici widac ze w powiecie gminie wiosce wszyscy cie szanuja uczestnik
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama