- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Kępnianie z pasją: „Z głową w chmurach – rozmowa z Wojciechem Kardasiem”

„Zazwyczaj wykonanie jednego modelu samolotu zajmuje rok.” Dzisiaj przedstawiamy rozmowę z Wojciechem Kardasiem, pasjonatem modelarstwa. Zapraszamy do bliższego przyjrzenia się temu ciekawemu hobby i poznania człowieka, który poświęcił mu całe swoje życie.


Skąd u Pana taka pasja?


Zawsze miałem plastyczne i techniczne zamiłowanie. W szkole podstawowej, do której uczęszczałem, było kółko modelarskie, ale nie chciano mnie tam przyjąć. Dopiero dzięki działaniom ojca jakoś się udało. I tak już od 35 lat się w to bawię. Następnie zrobiłem instruktora harcerstwa, co uprawniło mnie do prowadzenia zajęć modelarni z dziećmi.

Proszę bliżej opowiedzieć na czym polega praca w modelarni?

W naszej modelarni nie budujemy modeli statycznych. Wszystko co tutaj konstruujemy, lata. Każdą rzecz staramy się wykonywać sami: począwszy od wycinania części z drewna, poprzez szycie lalek, a skończywszy na malowaniu gotowego samolotu. Modele są zdalnie sterowane, bądź też na uwięzi. Robimy modele sportowe, akrobacyjne, repliki samolotów z okresu międzywojennego i II wojny światowej.

Jak długo zajmuje Panu zrobienie jednego modelu samolotu?

Zazwyczaj wykonanie jednego modelu samolotu zajmuje rok. Obecnie dzieci z Bralina budują replikę samolotu Antoniego Gabriela, mieszkańca wsi Mnichowice, który w 1936 skonstruował samolot „Śląsk”. Zajmują się tym od 4 miesięcy i niebawem skończą swoje dzieło, ale jest to projekt robiony w bardzo szybkim tempie i przy pomocy wielu osób.

Z którego swojego projektu jest Pan najbardziej dumny?

Nie mam ulubionego modelu, ale najbardziej lubię konstruować polskie samoloty z okresu 20-lecia międzywojennego. W Polsce miał miejsce wówczas boom lotnictwa. Polscy konstruktorzy nie byli gorsi od tych z Zachodu. W naszym kraju była bardzo dobra kadra konstruktorów lotnictwa, ale niestety brakowało pieniędzy. Polski samolot RWD-13 wygrywał wiele zawodów i był kopiowany przez inne państwa. Osobiście wolę makiety, cięższe konstrukcje latające, ale posiadam też modele sportowe.

Prowadzi Pan również zajęcia modelarni w KOK, dla jakich ludzi według Pana jest to hobby?

Około 15-16 dzieci przychodzi rocznie na zajęcia. Z doświadczenia wiem, że część osób po latach wraca do tego hobby. Zazwyczaj 1 -2 osoby z 15 osobowej grupy z roku kontynuują swoją pasję po latach. Modelarstwo nie polega na samym budowaniu, ale i na lataniu. Wiele osób decyduje się na zakup gotowych modeli. My do naszego kluby przyjmujemy wszystkich. Obojętnie kto jaki sprzęt posiada, jest mile widziany w naszym gronie. Ma to być forma dobrej zabawy.

Jaki jest koszt takiego modelu?

Są modele bardziej i mniej zaawansowane. Koszt 3 metrowego modelu razem z wyposażeniem to wydatek nawet do 22 tysięcy złotych. Modele 2 metrowe można kupić za 5 tysięcy. Jeżeli ktoś samemu podejmie się zadania zbudowania takiego modelu, to koszty są znacznie niższe ok. 500 zł plus osprzęt. Jednak trudno jest wycenić wartość takiego samolotu, który robi się ponad rok…


FOTO-GALERIE - piknik modelarski



Dziękuje bardzo za rozmowę zw

 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama