- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Kępno: Tak - dla trzeźwości

26 września br. w kępińskim Klubie Abstynenta odbył się otwarty mityng, podczas którego świętowano 27. rocznicę powstania w naszym mieście lokalnej grupy AA „Semafor” oraz Al-Anon „Maria”. Maleńkie Kępno na skraju Wielkopolski od lat osiemdziesiątych XX wieku zawsze znajdowało się w czołówce miast, w których prężnie działały środowiska trzeźwościowe

Siedziba Klubu Abstynenta początkowo mieściła się w Kępnie przy ulicy Kościuszki 9, obecnie znajduje się w Kępnie – Mianowicach 3d. Klub jest miejscem spotkań członków grup AA i Al-Anon. Tego wieczoru na otwartym mityngu zebrali się członkowie klubów, zaproszeni goście oraz sympatycy i działacze wspierający pracę na rzecz szerzenia idei trzeźwościowych. Warunki do działania pierwszej grupy AA „Semafor” stworzyła Maria Główka, ówczesna szefowa Poradni Leczenia Odwykowego ZOZ. –Zafascynowana mądrością „Programu 12 kroków”, po szczegółowej lekturze „Wielkiej Księgi” postanowiłam przenieść na kępiński grunt sprawdzone wzorce – wspominała podczas spotkania Maria Główka. Piątkowe spotkania w salce poradni, a potem w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Trzeźwości „Dom” przy ulicy Wawrzyniaka pod „13-nastką” trwale zapisały się w rozwoju kępińskiego ruchu trzeźwościowego. Wkrótce nikogo z mieszkańców miasta nie dziwił już sznur samochodów parkujących w piątki, wieczorem, wzdłuż ulicy Wawrzyniaka, to trzeźwiejący alkoholicy przyjeżdżali na mityng, nie tylko mieszkańcy Ziemi Kępińskiej. Równocześnie z ruchem Anonimowych Alkoholików narodził się w naszym mieście ruch Al-Anon. Tworzyły go przy pomocy fachowców żony alkoholików. Historia powstawania grup wiąże się z wrześniem 1987 roku. Z kolei jesienią 1991 roku narodziła się grupa dziecięca Al-Ateen. Wkrótce też w Kępnie zaczęło funkcjonować Stowarzyszenie Integracji Społecznej „Na Kępie”. –Zebranie założycielskie – przypominał prezes stowarzyszenia – Andrzej Burnecki – odbyło się 23 października 1997 roku. Pierwszym prezesem organizacji został Rafał Karpiński. Działalność stowarzyszenia oparta jest w dużej mierze na Klubie Abstynenta. Zarząd organizacji „Na Kępie” przygotowuje dla swoich członków - oprócz żmudnej działalności dnia codziennego wspierającej alkoholika w trzeźwieniu – wiele atrakcyjnych przedsięwzięć. Tego wieczoru wspominano rocznicowe spotkania grup samopomocowych, turnieje sportowe, biegi trzeźwościowe, rajdy rowerowe, wspólne biwaki z warsztatami, zabawy bezalkoholowe, wyjazdy o charakterze religijnym (np. spotkanie z papieżem Janem Pawłem II w Sosnowcu 14 czerwca 1999 roku).

Ważnym punktem pracy Stowarzyszenia była audycja radiowa „Trudna nadzieja”. -Programy zdrowienia planowane są na okres wielu miesięcy, a nawet lat. Cennym uzupełnieniem zarówno stacjonarnych jak i ambulatoryjnych form terapii jest uczestnictwo pacjentów i ich rodzin w spotkaniach Wspólnoty AA, Al-Anon i Al-Ateen czy DDA – czytamy w broszurze „Czy warto było” wydanej z okazji XXV-lecia ruchów trzeźwościowych na Ziemi Kępińskiej. Aby jednak do samopomocy doszło zainteresowani chorzy muszą znaleźć ośrodki, które niosą im pomoc, dlatego działacze środowisk trzeźw ościowych zabiegają o dostęp do mediów. Audycja – jak twierdzą realizatorzy – ciszyła się sporym zainteresowaniem.

Tego wieczoru zebrani próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy warto było odnaleźć drogę do trzeźwości. Nikt ze zgromadzonych nie miał kłopotów ze sprecyzowaniem odpowiedzi na to zapytanie. –W języku polskim do słowa warto wystarczy dopisać tylko dwie litery „ś” i „ć, aby uzyskać słowo wartość – mówił kilka lat temu Wiesław AA.. Życie w wartościach i dobrych relacjach jest duchowym programem na dziś, dla mnie i wszystkich, którzy w tych czasach nazywanych” cywilizacją uzależnień” – chcą żyć pięknie – bo warto. Dziś słowa te nie straciły nic na aktualności, zdaje się nawet, że tego wieczoru wybrzmiały znacznie wyraziściej niż podczas obchodów XXV-lecia istnienia „Semafora” i „Marii”.
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama