- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Łęka Opatowska: Honorowy Obywatel Gminy

W środę 18 listopada 2015r. w sali konferencyjnej Rządcówki odbyła się pierwsza w historii gminy uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Łęka Opatowska. Podczas wrześniowej sesji Rada Gminy uchwaliła Uchwałę Nr XIII/46/2015 w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Łęka Opatowska Panu majorowi Stanisławowi Jeziornemu mieszkańcowi Kuźnicy Słupskiej

Tytuł ten jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania za wybitne osiągnięcia i zasługi na rzecz Gminy Łęka Opatowska. Z wnioskiem o nadanie tytułu wystąpiła będąca dumna ze swojego przyjaciela społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Trzebieniu. W uroczystości wręczenia aktu nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Panu Stanisławowi Jeziornemu towarzyszyła małżonka oraz najbliższa rodzina. W tym podniosłym wydarzeniu uczestniczyli również: Wójt Gminy Adam Kopis, Przewodniczący Rady Gminy Michał Jerczyński, Sekretarz Gminy Małgorzata Gąszczak, major Jerzy Sobczak przedstawiciel Wojskowej Komedy Uzupełnień w Kaliszu, Zenon Kasprzak Członek Zarządu Powiatu Kępińskiego, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół wraz z uczniami, kierownicy jednostek organizacyjnych, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Trzebieniu oraz lokalne media. Przed uroczystym wręczeniem aktu nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Łęka Opatowska Sekretarz Gminy Małgorzata Gąszczak przedstawiła liczne zasługi Pana Stanisława Jeziornego:

…Pan Stanisław podczas II wojny światowej pracował jako przymusowy robotnik najpierw we Wrocławiu, a później we Francji w Rouen. Po utworzeniu drugiego frontu w Europie wstąpił jako ochotnik do 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, a po wyzwoleniu Abbeville (3 września 1944r.) do 4 Kompanii Strzelców Podhalańskich. Przeszedł cały szlak bojowy wyzwalając francuskie, belgijskie i holenderskie miasta. Po powrocie do Ojczyzny w 1946 roku był brutalnie przesłuchiwany przez Urząd Bezpieczeństwa w Kępnie. Szykanowany za udział w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie znalazł zatrudnienie we wrocławskim PAFAWAG-u, a od 1950r. w warsztatach kolejowych w Kępnie. Dopiero po odzyskaniu pełnej wolności przez Polskę w 1989r. ujawnił społeczeństwu swoje wojenne losy. Obecnie utrwala pamięć polskich żołnierzy i ich bohaterstwo w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Uczestniczy w uroczystościach kombatanckich na terenie Polski, m. in. w 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, która przejęła tradycje 1 Dywizji Pancernej gen. S. Maczka oraz na terenie Belgii, Holandii. Pan major Stanisław Jeziorny przeszedł cały szlak walk 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka i 4 Kompanii Strzelców Podhalańskich od Falaise do Wilheishaven rozsławiając dobre imię polskiego żołnierza. W okresie powojennym cieszy się autorytetem i uznaniem wśród społeczności Gminy Łęka Opatowska. Major Stanisław Jeziorny posiada wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in.: Krzyż Walecznych, Krzyż Czynu Bojowego, Złoty Krzyż Zasługi Prezydenta B. Komorowskiego, Brytyjska Gwiazda Zasługi za Walkę o Wyzwolenie Francji, Medal Jerzego VI za Walkę u boku Armii Brytyjsiej, Brytyjska Gwiazda Zasługi za ofiarną Walkę na terenie Niemiec, Holenderski Medal Zasługi za wyzwolenie Holandii, Belgijski Medal Zasługi za wyzwolenie Belgii, Medal Pro Memoria oraz wiele innych polskich, brytyjskich, holenderskich i belgijskich odznaczeń bojowych. Chętnie korzysta z zaproszeń na spotkania z dziećmi i młodzieżą z terenu gminy i powiatu, dzieli się z nimi wspomnieniami i pamiątkami z okresu II wojny światowej. Obecnie jest wzorem patrioty dla młodego pokolenia”.

Wręczenia aktu nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy dokonali: Wójt Gminy Adam Kopis, Przewodniczący Rady Gminy Michał Jerczyński oraz Sekretarz Gminy Małgorzata Gąszczak. Przedstawiciele samorządu Gminy wręczyli także kwiaty oraz przekazali wyrazy uznania. Gratulacje Panu Stanisławowi złożyli również: Major Jerzy Sobczak, Zenon Kasprzak, dyrektorzy oraz uczniowie szkół z terenu gminy oraz harcerze. Do podziękowań przyłączyły się wysyłając list gratulacyjny, które został odczytany podczas uroczystości: Poseł na Sejm RP Bożena Henczyca oraz Poseł Na Sejm RP Andżelika Możdżanowska. Podniosłą ceremonię uświetnił występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Trzebieniu. Po zakończonej oficjalnej części uroczystości wszyscy zebrani goście odśpiewali Panu Stanisławowi „Sto lat” i zostali zaproszeni na pyszny tort oraz rozmowy przy kawie. Cała uroczystość upłynęła w miłej, pełnej wzruszeń, radosnej i rodzinnej atmosferze.

leka-opatowska.pl
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama