- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Pamięć o Korczaku wciąż żywa

W piątek, 14 grudnia 2012r., w kinie Sokolnia odbyła się premiera przedstawienia pt. „Pamiętnik Blumki – wspomnienie o Januszu Korczaku” w wykonaniu Zespołu Kreacji Artystycznej Kępińskiego Ośrodka Kultury

Otwarta została również wystawa poplenerowa prac autorstwa amatorów plastyków powiatu kępińskiego. Oba przedsięwzięcia zorganizował Kępiński Ośrodek Kultury, podsumowując w ten sposób rok korczakowski.

Młodzi artyści z Zespołu Kreacji Artystycznej wystąpili przy wypełnionej po brzegi widowni. Na podsumowanie roku obchodów Janusza Korczaka przybyli gimnazjaliści i uczniowie szkół podstawowych. Zebranych powitała Justyna Hołub-Rojkiewicz, dyrektor Kępińskiego Ośrodka Kultury oraz Jan Kasendra, wiceprezes Stowarzyszenia Amatorów Plastyków Powiatu Kępińskiego.

- Naszym zamierzenie było przedstawienie Korczaka z całym bagażem emocji oddanych na obrazach i przedstawionych na scenie przez młodych aktorów. Chcemy by pamięć o Korczaku była wciąż żywa zarówno wśród osób starszych jak i wśród dzieci. Okazuje się, że Jego podejście do najmłodszych nie straciło na aktualności – powiedziała Justyna Hołub-Rojkiewicz, dyrektor KOK.

Ośrodek Kultury kończy obchody roku Korczaka wystawą adresowaną zarówno do dorosłych jak i do dzieci. Na wystawie inspirowanej życiem i działalnością Janusza Korczaka można obejrzeć obrazy członków Stowarzyszenia Amatorów Plastyków Powiatu Kępińskiego: Zenona Kasprzaka, Henryka Bajora, Jana Kasendry, Krystyny Macioszczyk, Roberta Dymarczyka, Eweliny Szkopek, Marii Adamek, Janiny Gorzendowskiej, Marii Banasiak, Stefanii Majewskiej, Iwony Wylęga, Eldegardy Lenczewskiej i Anny Udały.

Plener malarski odbył się w lipcu, w Ustroniu. Plastycy inspirowali się nie tylko naturą i pięknem otoczenia ale również czerpali z idei popularyzowanych przez Janusza Korczaka. Nie bez znaczenia na rezultaty pracy plastyków było również miejsce – Dwór Myśliwski, w którym w okresie powojennym mieścił się szpital dla dzieci, nazywany „Białym Rajem”. Było to miejsce przyjazne rozwojowi i poszanowaniu praw dzieci. Tym samym historia miejsca jak i idei głoszonych przez Korczaka znalazła ciekawe i oryginalne odzwierciedlenie w pracach uczestników pleneru. Te właśnie prace mogliśmy podziwiać w holu kina a od wtorku, 18 grudnia, na wystawie w siedzibie Ośrodka Kultury, przy ulicy Sikorskiego 3.

Wystawie plastyków towarzyszyło przedstawienie teatralne pt. „Pamiętnik Blumki – wspomnienie o Januszu Korczaku” w wykonaniu Zespołu Kreacji Artystycznej Kępińskiego Ośrodka Kultury, tegorocznego laureata Grand Prix XXXII Regionalnych Prezentacji Teatrów Dzieci i Młodzieży w Kaliszu. Przedstawienie przygotowała Lidia Kubot, instruktor teatralny z Ośrodka Kultury.

Piątkowe spotkanie wieńczyło rok poświęcony Januszowi Korczakowi. Cykl podsumował wiceburmistrz Andrzej Tyra: W dzisiejszych czasach nauka Korczaka o tym jak mądrze wychowywać jest ważna zarówno dla nauczycieli jak i dla rodziców. To również szansa aby dzieci pozytywnie postrzegały nie tylko swoje prawa ale również obowiązki. Cieszę się, że myśli Korczaka są obecne w naszym systemie wartości.

Warto przypomnieć, że w ramach obchodów roku korczakowskiego ośrodek Kultury zorganizował dla gimnazjalistów projekcje filmu pod tytułem „Korczak”, w reżyserii Andrzeja Wajdy i na podstawie scenariusza Agnieszki Holland. Film ten obejrzało blisko czterystu uczniów szkół gimnazjalnych.

Do najmłodszych adresowany był z kolei konkurs plastyczny „Świat króla Maciusia Pierwszego”. Na wystawę wpłynęło blisko sto prac. Pokłosiem konkursu była wystawa. Jej otwarcie oraz wręczenie nagród dla laureatów i uczestników Ośrodek Kultury zorganizował 4 czerwca, na kępińskim Rynku. Na plenerowej wystawie można było obejrzeć najlepsze prace zgłoszone do konkursu.

SG
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama