- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Radni przeciwko zamiarowi likwidacji Sądu Rejonowego w Kępnie

Sprawa likwidacji Sądu Rejonowego w Kępnie była głównym tematem obrad XVI sesji Rady Powiatu Kępińskiego.

Radni powiatowi podejmując jednogłośnie uchwałę w sprawie przyjęcia apelu o odstąpieniu od zamiaru likwidacji Sądu Rejonowego w Kępnie, wyrazili stanowczy sprzeciw wobec zasad projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.

Argumentując swoje stanowisko, Rada podkreślała fakt, iż kępiński Sąd Rejonowy od 15 lat ma siedzibę w wybudowanym specjalnie do tego celu, nowoczesnym obiekcie. Obecnie trwają tam prace termomodernizacyjne wraz z remontem elewacji. Dlatego też warunki lokalowe w jakich działa kępiński Sąd, wydają się znacznie lepsze od często spotykanych jeszcze w niektórych większych sądach.

Dodatkowym argumentem na rzecz pozostawienia Sądu Rejonowego w Kępnie jest również jego sprawna organizacja pracy. Na podstawie ostatnich badań i ocen dokonanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości za 2010 rok Sąd w Kępnie uplasował się na jednym z czołowych miejsc w kraju pod względem szybkości prowadzonych postępowań, i to we wszystkich jego wydziałach.

Kępiński Sąd obejmuje swą właściwością miejscową obszar zamieszkały przez blisko 60 tys. osób. Według założeń projektu sprawy pracownicze miałby być rozpatrywane w Sądzie Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim. Stan taki powodowałby zwiększenie odległości do sądu o ok. 60-80 kilometrów. Co utrudniłoby dostęp do niego mieszkańcom oraz podniosłoby koszty przez nich ponoszone na dojazd.

Swój apel, Rada argumentuje również fundamentalnym, w państwach demokratycznych, prawem obywatela do sądu. W przypadku likwidacji Sądu Rejonowego w Kępnie zostałoby ono w dużym stopniu zakwestionowane nadmiernymi utrudnieniami i kosztami jego realizacji.

Według nowych założeń Ministerstwa Sprawiedliwości, kępiński Sąd ma stać się wydziałem zamiejscowym Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim. Zgodnie z projektem w Kępnie funkcjonować miałyby tyko trzy wydziały zamiejscowe: Cywilny, Karny oraz Rodzinny i Nieletnich.

Czy apel wystosowany do Ministra Sprawiedliwości będzie skuteczny? Przekonamy się już niebawem. 13 stycznie br., starosta kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz osobiście spotka się z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem i wręczy mu uchwałę kępińskich radnych.
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama