- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Skorzystaj i daj sobie szansę

Stowarzyszenie Kępiński Klub „Amazonki” w ramach Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w okresie od 1 maja do 31 grudnia 2013 r. realizuje jednoroczne zadanie pod nazwą „Daj sobie szansę. Program profilaktyki choroby nowotworowej raka piersi w powiecie kępińskim”. Zadanie finansowo wspiera Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Z danych statystycznych umieszczonych w roczniku demograficznym za 2012 rok wynika, że rak piersi jest na 3. miejscu wśród przyczyn zgonów kobiet w Polsce. Wczesne wykrycie choroby i natychmiastowe podjęcie leczenia minimalizuje skutki tego schorzenia, które – przy właściwie prowadzonej profilaktyce - nie musi zakończyć się śmiercią. W wielu przypadkach unika się nawet mastektomii, a po zakończeniu leczenia kobieta dalej cieszy się życiem i zdrowiem.

Stowarzyszenie Kępiński Klub „Amazonki” podejmuje wiele akcji na rzecz wczesnego wykrywania raka piersi. Jedną z nich jest właśnie realizowany obecnie projekt pn. „Daj sobie szansę”. –Celem zadania – wyjaśnia Danuta Szpakowska, prezes kępińskiego stowarzyszenia - jest wzrost świadomości i zmiana postaw kobiet poprzez podjęcie działań promocyjno-edukacyjnych, nagłośnienie problematyki. Przedsięwzięcia tego typu przyczyniają się do wczesnego wykrywania pierwszych objawów choroby i podjęcie wczesnego leczenia. W ten sposób nie daje się szansy na rozwój chorób. Zadanie, mając na uwadze wymieniony cel, zakłada przeprowadzenie cyklu grupowych spotkań o charakterze edukacyjnym przeznaczonych dla młodzieży szkolnej i osób dorosłych z powiatu kępińskiego. W spotkania przeprowadzane w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz w każdej gminie z zainteresowanymi kobietami i ich rodzinami zaangażowani zostaną: lekarz onkolog, psycholog i amazonki. –Problem wysokiej zachorowalności na nowotwór piersi nie omija powiatu kępińskiego. Odsetek zachorowań jest u nas prawie równy wskaźnikowi całego województwa wielkopolskiego i wynosi 22% nowotworów złośliwych. W najbliższej okolicy nie ma poradni specjalistycznej, najbliższy ośrodek znajduje się we Wrocławiu (70 km) czy Pleszewie (90 km) – uzasadnia potrzebę realizacji projektu „Daj sobie szansę” Danuta Szpakowska. Dodatkowo w świadomości społecznej rak piersi jest ciągle „chorobą tabu”, o której nie chcemy i nie umiemy mówić.

W ramach projektu przygotowano ulotki i plakaty promocyjne, które rozprowadzone zostaną w trakcie spotkań z młodzieżą w szkołach i z dorosłymi w gminach powiatu kępińskiego. –Projekt – podkreśla Danuta Szpakowska – realizowany jest w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Kępnie oraz gminami: Kępno, Trzcinica, Baranów, Łęka Opatowska, Bralin, Perzów i Rychtal oraz z Ośrodkiem Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu. Stowarzyszenie Kępiński Klub „Amazonki podczas realizacji projektu FIO 2008 uzyskało informację, że poziom świadomości młodzieży na temat choroby jest niewystarczający. W tej sytuacji realizacja projektów typu „Daj sobie szansę” staje się wręcz działaniem koniecznym.

Na przeprowadzanych w szkołach spotkania oraz w partnerskich gminach czterogodzinnych konferencjach zaprezentowane zostaną różne formy pracy, prelegenci wykorzystają m.in. modną obecnie prezentację multimedialną, aby poznać konkretne problemy kobiet skorzystają z pogadanki. Duży nacisk położą też na naukę metod samobadania piersi. –Mamy nadzieję – kończy rozmowę Danuta Szpakowska – że dzięki realizacji tego projektu wzrośnie wśród kobiet i ich rodzin świadomość znaczenia wczesnej diagnozy i wczesnego podjęcia leczenia raka piersi. Leczenia, które stanie się skuteczną walką z tą chorobą. Wierzę, że spotkania zwiększą motywację do regularnych badań piersi oraz poczucie odpowiedzialności za zdrowie życiowej partnerki.
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama