- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

W Warszawie o S11

 • zdjęcie: www.kepno.com.pl
  zdjęcie: www.kepno.com.pl
 • zdjęcie: www.kepno.com.pl
  zdjęcie: www.kepno.com.pl
 • zdjęcie: www.kepno.com.pl
  zdjęcie: www.kepno.com.pl
19 marca br., w Sejmie odbyła się Komisja Infrastruktury, na którą zaproszeni zostali samorządowcy. Udział w niej wziął również starosta kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz. Tematem rozmów była budowa drogi S-11

Droga S -11, tak dla przypomnienia, to droga która przebiega przez cztery województwa: zachodnio-pomorskie, wielkopolskie, opolskie i śląskie i ma około 550 km. Dla powiatu kępińskiego to kluczowa droga komunikacyjna.

Powiat Kępiński na tym spotkaniu reprezentował starosta Włodzimierz Mazurkiewicz oraz w-ce burmistrz Miasta i Gminy Kępno Andrzej Tyra. Uczestniczyli w nim wszyscy przedstawiciele zainteresowanych samorządów ale najliczniej reprezentowane było województwo wielkopolskie. W spotkaniu udział wziął marszałek województwa Marek Woźniak, wojewoda Piotr Florek,samorządowcy: prezydent Ostrowa, starosta ostrowski i burmistrz Jarocina.

Przedstawiciele samorządu kępińskiego wypowiadali się podczas spotkania na temat potrzeb i konieczności budowy S -11. Ja mówiłem przede wszystkim o dwóch aspektach - powiedział starosta Włodzimierz Mazurkiewicz. -Pierwszy to taki aspekt komunikacyjno -gospodarczy, ważny dla naszego powiatu. My mieliśmy to szczęście, że leżymy na przecięciu dwóch dużych dróg. Teraz to się może okazać już mniej szczęśliwe, w związku z tym, że jest tutaj takie a nie inne zagłębie przedsiębiorców i że ten wskaźnik bezrobocia jest tak niski - kontynuował Mazurkiewicz. Jeżeli zostaniemy zablokowani na tych szlakach to praktycznie możemy być pewni, że ta sytuacja w najbliższym czasie się zmieni, zdecydowanie na niekorzyść. Drugi aspekt, który wyraźnie podkreślał starosta, a takie argumenty chyba trafiają do władz, to budowa w tym momencie „ósemki”- węzeł Kępno. Z takich naszych powiatowych obliczeń, bo GDDKiA niechętnie te dane udostępnia, sam ten węzeł będzie kosztował od 100 do 130 mln zł -dodał Włodzimierz Mazurkiewicz.

Samorządowcy chcieli, żeby jasno określono, jakie są dalsze plany jeżeli chodzi o "jedenastkę". Pan Minister mówił natomiast, że w tej chwili bilansują całość, że już wiedzą, że potrzeby są w granicach 300 mld a mają 70 mld. Są one więc trzy,czterokrotnie większe. W tej chwili rząd skłania się w kierunku skończenia tych rozpoczętych szlaków komunikacyjnych. To by niestety w jakimś sensie wykluczało drogę S-11, nie jest bowiem ona zaliczana do najważniejszych priorytetów rządowych. W tym miejscu natomiast samorządowcy, głównie Pan Marszałek, mówił o tzw. koncepcji rozproszonej budowy dróg. Marszałek jest reprezentantem samorządów województw w Brukseli, mówił więc o tym, że jeżeli na początku tej perspektywy rzeczywiście zamkniemy te korytarze komunikacyjne już tak zupełnie, to nie będziemy mieć żadnej szansy na otrzymanie dodatkowych środków z Unii. Koncepcja rozproszona mówi o udrożnieniu miejsc najtrudniejszych, po to, żeby ewentualnie kończyć je nawet ze środków własnych. Na tym polu wywiązała się gorąca dyskusja. Jak się okazuje rząd nie podjął jeszcze decyzji. Samorządowcy popierali się i jednoczyli w tej sprawie. Przedstawiciel kępińskiego samorządu, w-ce burmistrz Andrzej Tyra, wspominał o pewnej kulturowości, o migracji mieszkańców, zwłaszcza młodych do Wrocławia i o tym, że wkrótce powiat kępiński, a co za tym idzie południowe województwo, może pozbyć się całkowicie "młodej krwi".

Żądaliśmy wszyscy jednego - konkretów. Minister nie chciał jednak o nich mówić, twierdząc, że byłby nierzetelny, bo teraz dopiero odbywają się rozmowy z UE, marszałkami a przede wszystkim z rządem - podkreślał starosta Mazurkiewicz. Mam nadzieję, że cała ta dyskusja przyniesie jakieś konkretne dla nas efekty - podsumowuje starosta Włodzimierz Mazurkiewicz. My będziemy to obserwować uważnie. Nadal też jesteśmy w kontakcie z parlamentarzystami, bo oni muszą teraz lobbować w tej sprawie. Myślę jednak, że wszystkie samorządy naszego powiatu powinny wspólnie zrobić taką petycję czy uchwałę, która trafiłaby do rządu, żeby przypomnieć, że tutaj jesteśmy i o to walczymy.

Źródło: www.kepno.com.pl
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama