- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Wycieczka seniorów do Gołuchowa


Powołane niedawno do życia Stowarzyszenie Seniorów Gminy Baranów zorganizowało kolejną wycieczkę. Tym razem wybrano Gołuchów. Program wycieczki obejmował zwiedzanie zamku oraz spacer po największym w Wielkopolsce ogrodzie w stylu angielskim.

SPACER W ANGIELSKIM PARKU


Historia zamku wznoszącego się nad rzeczką Trzemną liczy ponad 400 lat. Bryła zamku – po restauracji w XIX wieku – tylko pozornie ma jednolity charakter renesansu francuskiego. W rzeczywistości jej obecny kształt to rezultat trzech faz budowlanych. Pod tarasem dziedzińca ukryte są najstarsze fragmenty zamku – piwnice z II połowy XVI wieku. Wraz z fundamentami belwederu i trzech widocznych z dziedzińca wież, są jedyną pozostałością dworu obronnego wzniesionego około 1560 r. Styl angielski narodził się w tle XVIII- wiecznej rywalizacji dwóch największych mocarstw europejskich. Anglicy zerwali ze sztucznością i rygorami ogrodów barokowych zwanych francuskimi. Gołuchowski park ma właśnie taki klimat - nawiązujący do naturalnych ogrodów krajobrazowych, nastrojowo-sentymentalny z elementami architektury sztucznie nawiązującej do przeszłości, Ogrodnicy wykorzystywali naturalne warunki miejsca. Unikali też płotów oraz parkanów. Zamiast sztucznych ogrodzeń pojawiły się skały, żywopłoty oraz strumienie. Uczestnicy wycieczki musieli na własny użytek rozwiązać pewną zagadkę i dokonać wyboru. Co stanowiło większa atrakcję? Ów angielski ogród czy też majestatyczne żubry? Na koniec warto dodać, że aura dostosowała się do oczekiwań wycieczkowiczów. Można było mieć uzasadnione wątpliwości w drodze do Gołuchowa, bo mżyło i siąpiło, ale szczęśliwie deszcz przestał padać jak tylko grupa wyszła z autobusu i rozpoczęła zwiedzanie. I za tonasi seniorzy postanowili podziękować św. Józefowi. W drodze powrotnej grupa udała się do jego sanktuarium w Kaliszu. I tam też zaplanowany został kolejny wyjazd, tym razem najprawdopodobniej do teatru.

W roku 1853 dobra gołuchowskie zakupił dla swego jedynego syna Jana, Tytus Działyński – właściciel dóbr kórnickich.

Pierwowzorem realizacji architektonicznej, stały się słynne zamki królewskie znad Loary, dlatego dzisiaj podziwiać możemy w Gołuchowie charakterystyczne wysokie, kryte łupkiem dachy, smukłe kominy i wystrój rzeźbiarski typowy dla tych XVI-wiecznych budowli francuskiego renesansu.
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama