- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Wyjątkowe spotkanie w Taborze Wielkim

  • zdjęcie: www.bralin.pl
    zdjęcie: www.bralin.pl
  • zdjęcie: www.bralin.pl
    zdjęcie: www.bralin.pl
  • zdjęcie: www.bralin.pl
    zdjęcie: www.bralin.pl
Pięknym brzmieniem dzwonków wypełnił się kościół w Taborze Wielkim w niedzielne popołudnie, 16 września 2012 r. Niespotykane instrumenty, kunszt wykonania i niezwykły klimat, jaki stworzyli młodzi ludzie z zespołu „Zelowskie Dzwonki”, wzbudziły szczery podziw licznie zgromadzonej publiczności

To było wyjątkowe popołudnie i wyjątkowe wydarzenie – kulturalne, historyczne i religijne. Do Taboru Wielkiego, na zaproszenie członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Bralińskiej z gościnnym występem przyjechał jedyny w Polsce zespół grający na dzwonkach ręcznych – „Zelowskie Dzwonki” z parafii ewangelicko-reformowanej w Zelowie. Wydarzenie historyczne, gdyż do wioski założonej przez Braci Czeskich znów przybyli potomkowie mieszkających tu niegdyś Czechów. I wreszcie wydarzenie religijne, bo oto katolicy, ewangelicy reformowani i ewangelicy augsburscy zjednoczyli się na wspólnej modlitwie do tego samego Boga, by świadczyć o tolerancji i otwartości. I tę jedność i otwartość na innych dało się czuć.

Spotkanie rozpoczęło się od kilku chwil wspólnej modlitwy, której przewodniczyli: ks. Roman Lipiński – pastor parafii ewangelicko-reformowanej w Zelowie, ks. proboszcz Krzysztof Cieślar z parafii ewangelicko-augsburskiej w Kępnie i ks. proboszcz Ryszard Zieliński z parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Turkowach, gospodarz kościoła w Taborze Wielkim. Wierni wsłuchali się w słowa psalmów i wspólnie modlili się słowami Modlitwy Pańskiej.

A po tym rozległo się anielskie granie. Dwunastoosobowy zespół pod batutą Anny Kimmer, oczarował widownię brzmieniem tych niezwyczajnych instrumentów, i swoimi umiejętnościami. Można było usłyszeć m.in. „Give Thanks” H. Smitha, „Cantus invenilis” V. Stevensona, „Shine, Jesus, shine” G. Kendricka, „Nocturne in C-Minor” M. Helmana czy „Psalm of Peace” W. A. Payna. W nastrój utworów i ich przesłanie zgromadzonych w kościele wprowadzał pastor Roman Lipiński.

Aby zobrazować zebranym historyczność tej chwili, o dziejach osadników czeskich, założycielach Taboru Wielkiego i Taboru Małego i mieszkańcach tych wsi, a także Czermina, Utraty i Weronikopola opowiedział Jacek Kuropka, regionalista i członek Stowarzyszenia. Zebrani usłyszeli o Zelowie i jego związkach z Taborem Wielkim, o ludziach, którzy dziś szukają tu swoich korzeni czy fragmenty zachowanych wypowiedzi osób mieszkających tu niegdyś.

Po wspólnej modlitwie i koncercie zebrani udali się na stary cmentarz Braci Czeskich w pobliżu Goli. Tam przy nowo posadowionym krzyżu w chwili zadumy, przy dźwiękach „Ciszy” zagranej na trąbce przez Edmunda Kuropkę, wspomniano pochowanych tu dawnych mieszkańców Ziemi Bralińskiej, pastor R. Lipiński odmówił stosowną modlitwę, po czym panie: Olga Kimmer i Urszula Pejga z Zelowa uroczyście odsłoniły tablicę informacyjną, którą postawiło SPZB. Na koniec goście zaproszeni zostali na poczęstunek.

www.bralin.pl
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama