- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

„Dziady” wciąż w modzie

We wrześniu i w październiku br. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu kępińskiego obejrzeli w Teatrze Polskim we Wrocławiu I, II, IV cz. „Dziadów” oraz wiersz „Upiór” Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary, z rewelacyjną grą Bartosza Porczyka

Najważniejszą sztuką teatralną w Polsce są Dziady Adama Mickiewicza, które słusznie zyskały miano arcydramatu – czytamy na stronie www.teatrpolski.wroc.pl. To ten utwór ukształtował bez wątpienia nasz patriotyzm, naszą religijność, naszą sferę wartości, nasz stosunek do Innego, naszą odrębność, naszą wyjątkowość – słowem naszą tożsamość. Jego niemal już stuletnia obecność w systemie edukacji odcisnęła trwały ślad na polskiej kulturze. O słuszności tych słów mogli przekonać się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie. Bowiem to dla nich nauczyciele obu tych szkół zorganizowali wyjazdy na współczesną wersję „Dziadów” prezentowaną we Wrocławiu przez Teatr Polski. Prapremierę tego arcydramatu zrealizował w 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie Stanisław Wyspiański. Dzieło skrócił o połowę i podzielił na siedem części, pominął nawet fragmenty „Wielkiej Improwizacji”. Odtąd historia Polski na trwale związała się z tym dramatem. Kiedy w 1955 r. utwór wyreżyserował Aleksander Bardini (w roli głównej wystąpili Ignacy Gogolewski i Stanisław Jasiukiewicz) historycy literatury jednoznacznie uznali, że inscenizacja ta przygotowała niejako polski Październik 1956 r. Z kolei wystawione w 1968 r. „Dziady” w reżyserii Kazimierza Dejmka z Gustawem Holoubkiem jako Konradem zostały zdjęte z afisza za „antyrosyjskie akcenty”. To wydarzenie stało się impulsem do dramatycznych wydarzeń Marca 1968 r. Podobnie uznaje się, że inscenizacja Konrada Swinarskiego z 1973 roku z Jerzym Trelą jako Konradem wsparły zryw „Solidarności”. Na różnych scenach w Polsce przygotowano ponad 100 inscenizacji dzieła Mickiewicza.

Wydawałoby się - czytamy na stronie wrocławskiego Teatru Polskiego - że dramat został już wnikliwie przeczytany przez nasze teatry. A jednak nie „przerobiliśmy” tej lekcji teatralnej, gdyż nikt jeszcze nie wystawił Dziadów w całości, bez skreśleń, tak żeby wybrzmiały wszystkie monologi i dialogi, które napisał Mickiewicz. Stanie się to po raz pierwszy w Teatrze Polskim we Wrocławiu – Dziady Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary zabrzmią w całej pełni. Projekt został podzielony na trzy odsłony: 15 lutego 2014 wystawiliśmy części I, II, IV i Upiora, w 2015 roku pokażemy część III, a w 2016 – po raz pierwszy w historii polskiego teatru będzie można zobaczyć całość dramatu Mickiewicza na scenie. W gruncie rzeczy w roku 2016 odbędzie się właściwa prapremiera Dziadów.

Młodzież ze szkół powiatu kępińskiego uczestniczyła w pierwszym etapie projektu. Uczniowie podziwiali grę Bartosza Porczyka, który otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą męską kreację aktorską sezonu właśnie za role Gustawa i Myśliwego w Dziadach Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary. Okazuje się, że „Dziady” pomysłowo wystawione nadal mogą budzić emocje i skupiać młodych wokół sceny teatralnej.
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama